Hakkımızda

Kuruyemiş Üretebildiğimiz Kadar Zenginiz

 

Geçmişten günümüze kuruyemiş, zengin çeşitleriyle ve o alıştığımız lezzetiyle yeme içme hayatımızda büyük bir yer tutmuştur. Ülkemiz her bir bölgesinde yetiştirdiği özel lezzetlerle dünyanın kıskanabileceği ülkelerinden biridir.

 

Nerede Hangi Kuruyemiş Yetişir?

 

Trakya'da yeşilin her tonunu görebileceğiniz topraklarda, ay çiçekleri sapsarı, güneş gibi parlar. Pek bilinmez ama Bingöl'de de yetişir.

 

Adını Türkiye'de en çok yetiştiği il olan Gaziantep'ten alan Antep Fıstığı; Şanlıurfa, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır illerinde de yetişir.

 

Leblebi ülkemizin coğrafi olarak birbirine benzemeyen illerinde(Amasya, Çorum, Kırşaehir, Mardin, Tokat, Denizli, Erzincan) "Ben buradayım" diyerek, hem üreticileri, hem de tüketenleri sevindirmektedir.

 

Giresun, Ordu ve Kocaeli'nin fındığı, Malatya'nın kayısısı, Nevşehir'in, Tekirdağ'ın Manisa'nın üzümü zenginliklerimizdendir. Her bölgenin iklimine ve toprağına yakışan meyveler ve sebzeler kurutularak kuruyemişlerimizin arasında yerini alır.

 

Kuruyemiş Nerelerde Tüketilir?

 

Yemeklerimizde, ara öğünlerimizde, misafir ikramlarımızda olmazsa olmaz kuruyemişlerimiz çeşitliliğiyle göz doldurur. En önemlisi de sağlığımız için faydalı olmalarıdır. Her ne kadar günümüzde tüketim kültürünün bir parçası olarak bizlere sunulan "atıştırmalık"lar her yerde karşımıza çıkarak kuruyemişi unutturmaya çalışsa da, kültürümüzün bir parçası olan kuruyemişimize sahip çıkmalıyız.

 

Üretimimiz sürdükçe topraklarımızın değeri de sürecek, üretebildiğimiz sürece kazancımız artacak ve çeşitliliğini koruyacak, üretebildiğimiz sürece sağlıklı beslenmeye devam edeceğiz.

 

 

Firmamız 1962 yılında ismet yıldızoğlu tarafından kurularak , çiğ nohutun imal edilip leblebiye dönüştürülmesi ve çeşitlendirilmesi ile ticaret hayatı başlamıştır. Mardin nohtunun verimliliği , işimizdeki sanatkarlığımız ve şehrimizdeki tanınırlığımız sayesinde kısa zaman içerisinde şöhretimiz MAKUL PAZAR adıyla şehrimizi sarmıştır. 1990 yılında iş yerinin kurucusundan bu markayı devr alan HASRET BİLTEKİN imalat , toptan ve perakende ticaret anlayışıyla , zaman ve teknolojiyle hareket edip yakalanan şöhreti en üst düzeyde bu günlere taşımıştır.