Dibek kahvesi nedir? Nasıl yapılır?

Dibek kahvesi nedir? Nasıl yapılır?

Yazar: MAKUL PAZAR Okunma Sayısı: 692 Yayınlanma Tarihi 22 Oct 2019 Yorum: 0

Bir kez tadına bakanın favori kahvesi haline gelen, yumuşak içimiyle sert kahve sevmeyenlerin de yüzünü güldüren Dibek kahvesi, aslında farklı bir kahve çeşidi değil. Yalnızca kahve çekirdeklerinin farklı bir şekilde öğütülmesi nedeniyle farklı bir isimle anılıyor.

Dibek kahvesi için kullanılacak kavrulmuş kahve çekirdekleri, tahtadan ya da taştan yapılan büyük havanlarda dövülüyor. Kahve, ismini de "dibek" olarak anılan bu büyük havanlardan alıyor.

Ülkemizde, özellikle Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesi'nde, Diyarbakır ve İzmir'de orijinalini ve orijinaline en yakın hallerini bulmak mümkün. Aynı şekilde evde yapmak isteyenler de güvenilir aktarlardan ya da kahve satışı bulunan online alışveriş sitelerinden dibek kahvesine ulaşabilir.

Genel olarak sadece kahve çekirdeklerinin öğütülüp Türk kahvesine benzer şekilde pişirilmesiyle hazırlanan dibek kahvesinin içine zamanla farklı aromaların girmesi de oldukça yaygın bir işlem haline geldi. Yani, şu sıralarda aldığınız herhangi bir dibek kahvesinin içinde klasik Türk kahvesi, menengiç, salep, kakao, zahter, Hindistan cevizi yağı ya da keçiboynuzu gibi farklı lezzetlerin aromaları da bulunuyor. Bu malzemelerden de aldığı destekle damakta klasik Türk kahvesinden çok daha yumuşak içimli, çok daha farklı bir lezzet bırakıyor.

Dibek kahvesinin faydaları nelerdir?

-  Dibek kahvesi, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasını destekliyor, hazmı kolaylaştırıyor.

-  İçine eklenen diğer birçok bitkisel malzeme sayesinde klasik kahveden çok daha uzun süre tok tutabiliyor, bu özelliğiyle zayıflama konusunda da önemli yardımları bulunuyor.

-  Yine içeriğindeki maddeler sayesinde sinir sistemine destek oluyor, stresle baş etmek isteyenlerin günde 1 fincan içmesi öneriliyor.

-  Düzenli olarak tüketildiğinde rahatsızlık veren ağız kokusuna da kesin bir çözüm olduğu söyleniyor.

-  Son olarak tıpkı klasik Türk kahvesinin telveleriyle yapabileceğiniz gibi dibek kahvesinin telveleriyle de cildinize peeling yapabilir, cildinizi ölü deri ve kalıntılardan temizleyebilirsiniz.

Dibek kahvesi nasıl yapılır?

Türk kahvesinden farklı pek de bir aşama yok desek yeridir.

Dibek kahvesi için gerekli malzemeler:

- Dibek kahvesi

- Su

- Cezve

- Kişi sayısı kadar fincan

Dibek kahvesi yapılışı:

Cezveye kişi başı 1 tatlı kaşığı kadar dibek kahvesi koyun. Ardından üzerine kişi başı bir fincan su ilave edip güzelce karıştırın. (Bu aşamada dileyenler toplam 1 çay kaşığı kadar Türk kahvesi ya da şeker de ilave edebilir.)

Ardından cezveyi ocağa alın ve hiç karıştırmadan pişirmeye başlayın. Kahve köpürmeye başlayınca taşmadan, hemen ocaktan alın ve fincanlara köpüklü kısmı pay edin. Ardından dilerseniz kahveyi yeniden ocağa alıp biraz daha yükselmesini sağlayın. Son olarak cezvede kalan kahveyi de fincanlara pay edin.

Dibek kahvesi, içine eklenen malzemeler nedeniyle kendinden aromalı bir kahve olsa da dilerseniz yanına kuş lokumu, minik kurabiyeler ya da hurma gibi ikramlar koyarak da servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
 

Yorumlar
Yorum Yap